Třetí vlna epidemie: co je nového od prosince?
Na přelomu listopadu a prosince pokračoval trend pomalého ubývání snah redukovat sociální kontakty (vyhýbat se přelidněným místům, nepodávat si ruku s druhými atd.). V první polovině prosince se dostavila stagnace a výraznější posílení opatrnosti dosud nepřineslo ani opětovné přitvrzování opatření a sílení nákazy v druhé polovině prosince. Po Vánocích pouze vzrostl podíl lidí, kteří se snaží izolovat v prostředí domova (z 30 na 34 %). Zčásti se může jednat o efekt dovolených z konce roku, podíl sociálně distancujících proto může v lednu opět klesnout. To ukáží data z další vlny výzkumu.
Druhá vlna epidemie: co se dělo do konce listopadu?
Během září a října se zvyšovala prevence obyvatel před nákazou a jejím šířením. Vzestupný trend byl nejprve nesen radikálním nárůstem dospělých, kteří uvádějí nošení roušky či respirátoru, a to z 33 % v závěru srpna na 89 % na konci října. Ačkoli omezování sociálních styků začalo už v září, v říjnu po zavedení přísnějších protiepidemických opatření se tyto snahy zvýšily (zejména izolace v prostředí domova). Příliš ve srovnání s letním stavem nevzrostl důraz na mytí rukou. S výjimkou nošení roušek a používání dezinfekce míra preventivních aktivit zdaleka nedosáhla jarní úrovně (např. na jaře se v prostředí domova uzavřelo až 60 % Čechů, na podzim přibližně 40 %). Od přelomu října a listopadu prevence klesala, zejména aktivity s cílem omezit osobní kontakty (vyhýbání se přelidněným místům, nevycházení z domu, omezování doteků při setkání).
První vlna epidemie a její dozvuky: jaký byl vývoj do konce srpna?
Pokles celkové míry ochrany ve smyslu počtu vykonávaných protektivních aktivit, k němuž docházelo od jara do letních prázdnin, v sobě skrývá značné rozdíly v dynamice vykonávání jednotlivých aktivit. Nošení roušek silně reaguje na aktuální nařízení a v období povinné ochrany dýchacích cest na veřejnosti představuje nejčastěji přijímané opatření. Nejprve se omezilo během května, kdy došlo k rozvolnění povinnosti nosit ochranu dýchacích cest na veřejnosti. Zásadní propad nastal na začátku letních prázdnin se zrušením plošné povinnosti nosit roušky na veřejnosti. Výrazný setrvalý pokles již od počátku dubna do letních prázdnin zaznamenalo (téměř) úplné nevycházení z domu (z více než 60 na 15 %). Méně razantně, ale také setrvale od jara do léta klesala další opatření redukující sociální styk (vyhýbání se přelidněným místům, omezování fyzického kontaktu jako podávání ruky). Opatření v podobě hygieny rukou opadla ve srovnání s prevencí zaměřenou na redukci kontaktů během léta méně.
Jak si v roce 2020 vedly skupiny obyvatel?
Věk
Dynamika dodržování jednotlivých ochranných opatření měla ve všech věkových skupinách podobný vývoj, tj. výraznější pokles nevycházení z domu od jarních měsíců, skokové snížení nošení roušek na začátku letních prázdnin a po jejich konci skokové zvýšení a utlumení ostatních opatření během léta. Nejstarší dospělí nad 55 let ve všech obdobích epidemie vykonávali jednotlivé preventivní aktivity častěji, ale na počátku jarní vlny nebyl rozdíl tak výrazný. Zatímco u nejmladších dospělých prevence během léta silně poklesla, starší generace si udržela vyšší míru opatrnosti, kterou přenesla i do podzimní vlny.
Počet kontaktů (uplynulý týden)
Mezi dospělými s různou mírou sociální aktivity (počtem blízkých kontaktů) se liší zejména ochranné chování, které souvisí právě s kontaktem s druhými. Sociálně aktivnější se méně vyhýbají přelidněným místům, méně také omezují fyzický kontakt při setkání a výrazně méně se uzavírají v prostředí domova. V nošení roušek ve srovnání se sociálně izolovanější skupinou také v létě polevili výrazně více. Používání dezinfekce a důkladné mytí rukou je napříč skupinami podobné.
Obavy ohledně koronaviru
Méně důslední jsou ve všech šesti aktivitách dospělí, kterým epidemie nedělá příliš velké starosti ve srovnání s těmi, kteří si dělají částečně starosti, a ještě více oproti velmi ustaraným. Zatímco na jaře nebyly tyto rozdíly tak patrné, zvětšily se během léta a na podzim se už prevence vyvíjela silněji v závislosti na obavách.
Znalost nakaženého
Dospělí, kteří přišli do kontaktu s aktuálně nakaženou osobou, patří mezi sociálně aktivnější a s tím se pojí nižší míra opatření souvisejících s kontakty: o něco méně se vyhýbají přelidněným místům a fyzickým kontaktům při setkání. Míra ostatního ochranného chování se však u nich pohybuje na podobných hodnotách jako mezi dospělými, kteří v kontaktu s nakaženým nebyli.
Pohlaví
Ženy dodržují všech šest opatření o něco častěji než muži, avšak rozdíly jsou ve většině případů poměrně malé a nepřesahují pět procentních bodů.
Velikost místa bydliště
Celková míra ochrany vyjádřená jako počet dodržovaných protektivních opatření je o něco nižší v obcích a městech do 20 tisíc než ve větších sídlech, ale rozdíly jsou poměrně malé. Do tohoto celkového výsledku se promítá skutečnost, že ve městech nad 20 tisíc si obyvatelé o něco častěji důkladně myjí ruce a nosí roušky. Oproti Praze se obyvatelé menších měst a obcí častěji uzavírají v prostředí domova.